Sunday, 7 October 2012

Kur galite užsiimti šia veikla?

Lietuvoje veikia daugybė šokių studijų, kuriose galite lankyti sportinius pramoginius šokius. O jei ruošiatės vestuvių šokiui, galite lanktyti  šokių pamokas, skirtas būsimiems jaunavedžiams (pamokos kaina apie 70 lt.)
Šia sportine veikla užsiima nuo mažiausių iki senjorų...Tereikia pasirinkti tinkamą amžiaus grupę ir lygį (pradedantieji, pažengę, patyrę) bei suderinti pamokų laiką.  Šokių pamokos dažniausiai vyksta tam pritaikytose šokių studijose, salėse. Dažniausiai grupę sudaro apie 10 porų, todėl reikalinga nemaža patalpa.

Žemiau pateikiama keletas sportinių pramoginių šokių studijų:

Kaune:                                                                                      

Šokių studija "Aistra šokiui"                                                      
Moterų sporto klubas "Klotonė"                                                
Sportinių šokių mokykla "Santaka"                                          
Salsa populiarinimo centras "Salsa Kaunas"          
Šokių studija "Energy time"                                                      
Salsa šokių studija "Up studija"
Šokių akademija

Vilniuje:

Tomo Petreikio šokių studija
Šokių studija "Dance Time"
Šokių studija "Dancelita"
Šokių studija "Žvaigždžių takas"
Šokių studija "Z1"


Šokių studijose kainos svyruoja apie 60 -100 Lt/ mėn. priklausomai nuo pamokų skaičiaus per savaitę.



Šokio technika ir mokomoji medžiaga

Šokant labai svarbi partnerių stovėsena ir laikysena. Nuo jų korektiškumo priklauso ne tik bendra poros išvaizda, bet ir pusiausvyra bei vadovavimas šokio metu.

Posakis "gera pradžia - pusė darbo", sportiniuose šokiuose skambėtų taip : "gera stovėsena - pirma sėkmingo šokio sąlyga".



Pagrindiniai šokių technikos elementai:

  • Partnerių stovėsena - partneris turi stovėti suglaudęs pėdas, keliai atpalaiduoti, kūnas vertikalus ir patemptas per liemenį, pečiai ir krūtinės ląsta laisvi ir natūraliame aukštyje, galva pakelta ir pečių juostos viduryje.  Partnerės stovėsena tokia pat kaip ir partnerio, tačiau kūno dalis virs liemens pasvirusi šiek tiek atgal ir į kairę, kad galva būtų jaučiama virš kairės kojos. Šis pasvyrimas neturi būti nenatūralus. 
  • Poros laikysena - tai rankų, delnų, riešų laikymas tam tikroje pozicijoje. Partnerio ir partnerės laikysena skirtinga.
  • Šokio judesys - tai keturios sudedamosios dalys : žingsnis pirmyn , atgal arba į šalį; posūkis dešinėn arba kairėn; pakilimas arba nusileidimas; pasvyrimas į dešinę arba į kairę. Tai sinchronizuotas žingsnio, posūkio , pakilimo ir pasvyrimo atlikimas. 
  • Šokio žingsneliai - žingsnis pirmyn yra kur kas lengvesnis, negu žingsnis atgal, jau vien todėl, kad žmogus vaikšto veidu pirmyn.
  • Posūkiai - posūkis priklauso nuo to, į kurią pusę sukasi kūnas, posūkis gali būti į dešinę arba į kairę.
  • Vadovavimas ir sekimas - pagrindinis šokių poros tikslas - sukurti sinchronišką dviejų partnerių judesį. Šiam tikslui pasiekti vienas iš partneri turi vadovauti. Jis sprendžia, ką ir kaip šokti. Ši funkcija poroje tenka partneriui, o partnerė privalo sekti jį. Todėl labai svarbi taisyklinga partnerių stovėsena ir ypač laikysena poroje. Keletas pagrindinių vadovavimo ir sekimo elementų:
  • Partneris siūlo kryptį, amplitudę, posūkio dydį, ritmą, kūno padėtį, ar jo pakeitimą ir pan.;
  • Partnerė seka ta kryptimi, kurią pasiūlė partnerio kūno svorio judėjimas;
  • Partnerei: pakilk ir nusileisk kartu su partneriu, bet nedaryk to pati;
  • Posūkio metu rankos juda sinchroniškai su kūnu. Partnerio dešinė ranka sukasi kartu su parnerės nugara, bet nesuka jos.
Lėto valso pamokėlė:

Svarbu paminėti kad bendrieji technikos elementai yra taikomi visiems standartiniams šokiams, išskyrus tango, kuris turi savitą šokio techniką. Tango - vienas griežtesnių šokių, kurio metu ypatingas dėmesys skiriamas staigiems partnerių judesiams, šokio metu beveik nežiūrima vienam į kitą.

Tango pamokėlė:

Sportinio šokio istorija


Sportinių šokių istorija Pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje.

Sportiniai pramoginiai šokiai (angl. ballroom dances) - choreografijos žanras. Jie atsirado XV a. Italijoje, vėliau paplito Vokietijoje ir kitose šalyse. 1715 m. Paryžiuje pradėta rengti mokamus šokių vakarėlius ir pokylius. 1768 m. buvo atidaryta pirmoji vieša šokių salė.

Pramoginiai šokiai skirstomi į buitinius (angl. Social dance) ir sportinius (angl. dance sport) pramoginius šokius. Buitinių šokių judesiai nėra reglamentujami, dažniausiai šokant daug improvizuojama, repertuaras nuolat kinta. Sportinius pramoginius šokius sudaro europietiški klasikiniai (dar vadinami standartiniais) : lėtasis valsas, tango, Vienos valsas, lėtasis fokstrotas, kvikstepas - ir Lotynų Amerikos sportiniai šokiai: samba, ča ča, rumba, pasadoblis ir džaivas.
Manoma, kad sportinio šokio istorijoje svarbiausią vaidmenį suvaidino Vokietija. Dar mūsų laikais Bavarijoje šokamas liaudies šokis Schuhplatteris laikomas seniausiu poriniu sportiniu šokiu žemyne. XIX a. laikomas porinių šokių - valso - klestėjimo metas.Valsas, kaip ir kiti, kilo iš liaudies šokių. JAV šokis buvo laikomas deramu džentelmenu užsiėmimu, todėl XVII- ojo amžiaus Virdžinija buvo pilna šokio meistrų. Lietuvoje valsas šokamas nuo XIX a. vid.
Kintant  lyčių santykiui šokio metu, šiandien pramoginiuose šokiuose vedančiojo vaidmuo tenka vyrui - moteris, kaip greitai ji bešoktų, paklusta vyrui.

Sportinių šokių kilmė:

Lėtasis Valsas- Pietų Vokietija
Tango- nėra aiškios kilmės. Spėjama, kad Ispanija, Argentina ar net Afrika.
Vienos Valsas- Italija, tačiau galutinai įsitvirtino po Vienos kongreso - Valsas čia pelnė didelį pasisekimą ir įrodė, kad žmonės ėmė naujai suvokti gyvenimą.
Lėtasis fokstrotas - Amerika
Kvikstepas -Anglija.

Ča ča - Kuba
Rumba - afrikiečių ir kubiečių mišinys
Samba - Brazilija
Pasadoblis - kilo Pietų Prancūzijoje, tačiau išgarsėjęs kaip ispanų šokis, imituojantis koridą.
Džaivas - Šiam Lotynų Amerikos šokiui pradžią davė bliuzo melodijos. Tai bugivugis, kurį XX a. vid. į Europą atvežė amerikiečiai kareiviai. Vėliau šis šokis buvo įrašytas į Lotynų Amerikos šokių repertuarą.




Sportinių šokių inventorius

Profesionalių sportinių šokių pagrindinį inventorių sudaro šokėjų avalynė su tam tikrais reikalavimais bei drabužiai, kurių modeliai yra pritaikyti atitinkamai nuo šokio stiliaus.

Sportinių šokių bateliai.

Moters bateliai turi būti su su dirželiais, batelio kulnas nuo 3.8 iki 7.6 cm. Vyriški - 50 mm. aukščio.













Classic Heel Types
Heels
             2.5" Low     2.75" Flare     3" High     3.5" High   1.3"  Cuban    2" Thick                
Signature Heel Types

Sportinių šokių apranga
Standartinių šokių kostiumai skiriasi nuo Lotynų Amerikos šokių, todėl žemiau pateikiami abiejų tipų variantai:

Standartinių šokių suknelė yra ilga ir kiek uzdaresnė.

Lotynų Amerikos šokių drabužis yra atviromis iškirptėmis ir gali būti tiek trumpas, tiek ir pusilgis.

















Tango šokiui moterims leidžiama mūvėti kelnes.

Vyriška apranga yra mažai įtakojama nuo šokio stiliaus. Abiejuose šokių stiliuose vyras dėvi klasikines kelnes ir prie kūno prigludusią palaidinę, kuri gali būti tiek uždara, tiek ir atvira:


















* Svarbu paminėti, kad pateiktas sportinių šokių inventorius yra profesionaliame lygmenyje. Pradedantiesiems šokėjams, lankantiems šokių pamokas, tokia apranga nėra reikalinga. Patartina įsigyti tinkamą avalynę, nuo kurios priklauso daugelis šokio niuansų.

Į šokių pamokas galite eiti vilkėdami laisvus drabužius, su kuriais jaustumėtės patogiai:


Paskirtis ir tikslas

Šio tinklapio paskirtis - informacinė.
Svarbu suvokti, kad norint šokti  nereikia būti profesionalu. Svarbu mokėti į šią veiklą pažvelgti kaip į vieną iš  rekreacijos formų, teikiančių malonumą.

Taigi šio tinklapio tikslas - supažindinti su sportonių šokių istorija, technika bei specifika visus norinčius užsiimti šia sportine rekreacine veikla. Istorijos žinojimas - tai pirmasis žingsnelis ateities link.

Kiek daugiau susipažinę su pateikiama informacija, sužinosite pagrindinius sportinių pramoginių šokių principus, padėsiančius juos įgyvendinti ant parketo.   Tad pirmyn!

Saturday, 6 October 2012

Kas yra šokis?

Šokis - viena seniausių žmogaus kultūrinės veiklos formų. Jau akmens amžiuje žmonės šoko.Iš pradžių buvo šokama po vieną, arba moterys su moterimis, vyrai su vyrais. Šokiai poromis (kai šoka vyras ir moteris) atsirado tik prieš 5 šimtmečius. Šokio tradicija gyva visame pasaulyje.

Troškimas šokti yra vienas iš primityvių žmonijos instinktų. "Sakoma, kad šokis atsirado ankščiau už bet ką, išskyrus valgymą, gėrimą ir meilę, ir kad ritmas - tai gyvenimas...O ritmas yra šokio pagrindas".

"Šokis - tai pirmiausia malonumas, ir mūsų tikslas prisidėti prie šio malonumo, o ne trugdyti jam. " Jei tai yra malonumas, vadinasi, mes ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai patenkiname save, todėl tai neabejotinai  yra viena iš rekreacijos formų.
"Šokis - tai žmonės siekiantys išreikšti save ir savo amžiaus dvasią." Be abejo, šokis gyvuos tol, kol bus žmogus.





* Cituota: R. Idzevičius, 2004. "Sportinių šokių istorija", Klaipėda, KU.