Sunday, 7 October 2012
Sportinio šokio istorija
Sportinių šokių istorija Pasaulyje, Europoje ir Lietuvoje.
Sportiniai pramoginiai šokiai (angl. ballroom dances) - choreografijos žanras. Jie atsirado XV a. Italijoje, vėliau paplito Vokietijoje ir kitose šalyse. 1715 m. Paryžiuje pradėta rengti mokamus šokių vakarėlius ir pokylius. 1768 m. buvo atidaryta pirmoji vieša šokių salė.
Pramoginiai šokiai skirstomi į buitinius (angl. Social dance) ir sportinius (angl. dance sport) pramoginius šokius. Buitinių šokių judesiai nėra reglamentujami, dažniausiai šokant daug improvizuojama, repertuaras nuolat kinta. Sportinius pramoginius šokius sudaro europietiški klasikiniai (dar vadinami standartiniais) : lėtasis valsas, tango, Vienos valsas, lėtasis fokstrotas, kvikstepas - ir Lotynų Amerikos sportiniai šokiai: samba, ča ča, rumba, pasadoblis ir džaivas.
Manoma, kad sportinio šokio istorijoje svarbiausią vaidmenį suvaidino Vokietija. Dar mūsų laikais Bavarijoje šokamas liaudies šokis Schuhplatteris laikomas seniausiu poriniu sportiniu šokiu žemyne. XIX a. laikomas porinių šokių - valso - klestėjimo metas.Valsas, kaip ir kiti, kilo iš liaudies šokių. JAV šokis buvo laikomas deramu džentelmenu užsiėmimu, todėl XVII- ojo amžiaus Virdžinija buvo pilna šokio meistrų. Lietuvoje valsas šokamas nuo XIX a. vid.
Kintant lyčių santykiui šokio metu, šiandien pramoginiuose šokiuose vedančiojo vaidmuo tenka vyrui - moteris, kaip greitai ji bešoktų, paklusta vyrui.
Sportinių šokių kilmė:
Lėtasis Valsas- Pietų Vokietija
Tango- nėra aiškios kilmės. Spėjama, kad Ispanija, Argentina ar net Afrika.
Vienos Valsas- Italija, tačiau galutinai įsitvirtino po Vienos kongreso - Valsas čia pelnė didelį pasisekimą ir įrodė, kad žmonės ėmė naujai suvokti gyvenimą.
Lėtasis fokstrotas - Amerika
Kvikstepas -Anglija.
Ča ča - Kuba
Rumba - afrikiečių ir kubiečių mišinys
Samba - Brazilija
Pasadoblis - kilo Pietų Prancūzijoje, tačiau išgarsėjęs kaip ispanų šokis, imituojantis koridą.
Džaivas - Šiam Lotynų Amerikos šokiui pradžią davė bliuzo melodijos. Tai bugivugis, kurį XX a. vid. į Europą atvežė amerikiečiai kareiviai. Vėliau šis šokis buvo įrašytas į Lotynų Amerikos šokių repertuarą.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment